Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze schorzenia neurologiczne u psów?

Jakie są najczęstsze schorzenia neurologiczne u psów?

Weterynarz neurolog często spotyka się z różnorodnymi schorzeniami neurologicznymi u psów. Warto zatem poznać najczęstsze z nich, aby móc szybciej zareagować na ewentualne objawy i zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią opiekę. 

Epilepsja idiopatyczna

Epilepsja idiopatyczna to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych u psów. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem napadów drgawkowych, które są wynikiem nadmiernej aktywności elektrycznej w mózgu. Przyczyny nie są do końca poznane, choć podejrzewa się, że może mieć podłoże genetyczne. Choroba ta może występować u psów w każdym wieku, jednak najczęściej rozpoczyna się między 6 miesiącem a 6 rokiem życia. Leczenie polega głównie na podawaniu leków przeciwdrgawkowych, które pomagają kontrolować objawy choroby. W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów u czworonoga, warto niezwłocznie udać się do weterynarza neurologa w Gdyni.

Zespół wobblera

Zespół wobblera to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, które dotyka głównie duże i olbrzymie rasy psów. Choroba ta polega na ucisku rdzenia kręgowego, co prowadzi do zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej. Objawy obejmują m.in. chwiejny chód, trudności w utrzymaniu równowagi, osłabienie kończyn oraz ból szyi. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby i może obejmować zarówno terapie zachowawcze, jak i chirurgiczne.

Dyskowe zapalenie rdzenia kręgowego

Dyskowe zapalenie rdzenia kręgowego (IVDD) to kolejne schorzenie neurologiczne, które może dotknąć naszych czworonogów. Choroba ta polega na uszkodzeniu krążków międzykręgowych, które pełnią funkcję amortyzującą w obrębie kręgosłupa. Uszkodzenie krążków może prowadzić do ucisku na rdzeń kręgowy, co z kolei może powodować ból, osłabienie kończyn, a nawet paraliż. IVDD najczęściej dotyka ras takich jak jamniki czy beagle, jednak może wystąpić u każdej rasy psa. Leczenie zależy od nasilenia objawów oraz lokalizacji uszkodzenia i może obejmować terapie zachowawcze, farmakologiczne lub chirurgiczne.

Encefalopatia wątrobowa

Encefalopatia wątrobowa to schorzenie neurologiczne wynikające z niewydolności wątroby. W przypadku tej choroby, wątroba nie jest w stanie oczyszczać organizmu z toksyn, co prowadzi do ich gromadzenia się w mózgu i zaburzeń funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Objawy obejmują m.in. letarg, dezorientację, drgawki czy śpiączkę. Leczenie polega na kontroli diety oraz podawaniu leków mających na celu wsparcie pracy wątroby i redukcję objawów neurologicznych.