Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat elastycznych protez zębowych

Fakty i mity na temat elastycznych protez zębowych

Elastyczne protezy zębowe to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród pacjentów. Wprowadzenie tej nowoczesnej technologii na rynek stomatologiczny wywołało wiele pytań i kontrowersji. W artykule przedstawiamy fakty oraz obalamy mity dotyczące elastycznych protez zębowych, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję o wyborze odpowiedniego rozwiązania protetycznego.

Zalety elastycznych protez zębowych

Elastyczne protezy zębowe są wykonane z termoplastycznych materiałów, takich jak nylon czy polieteroeterketon (PEEK), które charakteryzują się wysoką elastycznością i wytrzymałością. Dzięki tym właściwościom, protezy te dobrze dopasowują się do kształtu jamy ustnej pacjenta, zapewniając komfort noszenia i estetyczny wygląd. Ponadto, materiały te są biokompatybilne, co oznacza, że nie powodują reakcji alergicznych ani podrażnień błony śluzowej. Elastyczne protezy są również odporne na pęknięcia i złamania, co przekłada się na ich długotrwałe użytkowanie.

Wady elastycznych protez zębowych

Mimo licznych zalet, elastyczne protezy zębowe mają również swoje wady. Jedną z nich jest ich wyższa cena w porównaniu do klasycznych protez akrylowych. Ponadto, ze względu na specyfikę materiału, niektóre osoby mogą odczuwać początkowe trudności z adaptacją do noszenia elastycznych protez, zwłaszcza podczas jedzenia. Warto również wspomnieć, że elastyczne protezy są trudniejsze do naprawy w przypadku uszkodzenia, co może wymagać wykonania nowej protezy. Wreszcie, nie każdy pacjent jest kandydatem do stosowania elastycznych protez – decyzję o ich zastosowaniu powinien podjąć lekarz stomatolog po dokładnym zbadaniu stanu uzębienia pacjenta.

Mity na temat elastycznych protez zębowych

Wśród pacjentów krąży wiele mitów dotyczących elastycznych protez zębowych w Poznaniu. Jednym z nich jest przekonanie, że są one całkowicie niewidoczne dla otoczenia. Choć faktycznie charakteryzują się one bardziej estetycznym wyglądem niż tradycyjne protezy akrylowe, to jednak nadal są widoczne przy dokładniejszym spojrzeniu. Kolejny mit dotyczy trwałości elastycznych protez – mimo że są one wytrzymałe i odporne na pęknięcia, to jednak nie są niezniszczalne. Warto dbać o regularne czyszczenie i konserwację protez, aby przedłużyć ich żywotność.